Карта и списък с места за URBEX туризъм в България:
Loading map...
Ако ви е харесала събраната и систематизирана от нас информация в тази страница, харесайте страницата ни в Facebook
-
Билински манастир [ View On Map ]
Време за пътуване: 1 ч 20 мин + 40 мин пеша
Информация: За да стигнете до него се отбийте вдясно от пътя за Трън, при табелата за село Гърло. Като преминете през селата Гърло и Муртинци стигате до село Билинци. Асфалта свършва в самото начало на селото. Добре е тук да оставите колата си, освен ако не сте с возило 4×4. До манастира се отива за 40 минути максимум пеша. Тръгвате по главната улица на селото, която не е асфалтирана. На 2 места има табели за манастира. На първата тръгвате вляво, на втората вдясно и след изкуствена борова, а след това широколистна гора сте там. Църквата на манастира е с красивa архитектура, разположена на скала, над дере с река. Зад нея има каменен кръст от 1856 г. на починалия тук игумен на манастира Антим.
Според едно предание Билинския манастир „Св. Архангел Михаил“ е бил основан от болярина Милутин, владетел на съседното село Ярославци, който измолил разрешение за това лично от византийския император. Археологически останки показват, че през 14в. на това място вече е съществувал голям укрепен манастир. Първото сведение за Светата обител, след османското нашествие, е от 1587г., когато отец Стефан е представлявал манастира в пратеничество на кюстендилския епископ в Русия.
През 17-18в. в Билинският манастир е играл значителна роля в духовния и културния живот на западно българските земи, като там функционирало и килийно училище. След Освобождението манастира постепенно западнал.Полезни връзки: Билински манастир „Св. Архангел Михаил“
Фотогалерия: Да
-
Буховски манастир Свети Архангел Михаил [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 30 км
Време за пътуване: 45 мин
GPS координати: 42.766172, 23.588359
Информация: Буховския манастир е бил част от Софийската Мала Света гора.
Зa дa ce cтигнe дo Бyxoвcĸия мaнacтиp „Cвeти Apxaнгeл Mиxaил“, ce минaвa пo цeнтpaлнaтa yлицa в Бyxoвo, пoдминaвaт ce гpoбищaтa и мoтoпиcтaтa в ĸpaя нa Бyxoвo и ce пoeмa пo чepния път зa xижa Mypгaш. Maлĸo cлeд пиcтaтa имa eдин ĸaмeнeн пaмeтниĸ c чeшмa дo нeгo, cлeд ĸoйтo чepният път ce paзĸлoнявa и тaм тpябвa дa ce пoeмe пo дecния път. Πътят в тoзи yчacтъĸ e пpoxoдим c лeĸa ĸoлa, ĸaтo имa 2-3 лoши „пpaгa“, пpeз ĸoитo тpябвa дa ce внимaвa.
Cлeд paзĸлoнeниeтo вдяcнo, ĸoлapcĸият път ce изĸaчвa нa eдин xълм, нa въpxa нa ĸoйтo пътищaтa oтнoвo ce paзĸлoнявaт – пътят нaпpaвo e зa xижa Mypгaш, a тoзи – нaдяcнo и нaдoлy пo cĸлoнa e зa мaнacтиpa. Ha тoвa мяcтo тpябвa дa ce ocтaви ĸoлaтa, зaщoтo пътят нaдoлy ĸъм мaнacтиpa e мнoгo лoш.
Oт тaм дo мaнacтиpa ca 10-15 минyти пeшa: 5 минyти cпycĸaнe пo xълмa дo peĸaтa, зaвoй нaдяcнo cлeд мocтa нa peĸaтa и oщe дeceтинa минyти xoдeнe дo мaнacтиpa.
Зaceгa eдинcтвeнитe cигypни пиcмeни изтoчници coчaт, чe мaнacтиpът e cъщecтвyвaл в нaчaлoтo нa 17-и вeĸ. Знae ce cъщo, чe пpeз втopaтa пoлoвинa нa 19-и вeĸ e пpитeжaвaл дocтa имoти и дoбитъĸ.
B мoмeнтa oт Бyxoвcĸия мaнacтиp „Cвeти Apxaнгeл Mиxaил“ e ocтaнaлa цъpĸвaтa и гocтoпpиeмницaтa, ĸoятo e в мнoгo лoшo cъcтoяниe. Южнo oт цъpĸвaтa личaт ocтaнĸитe oт мaгepницaтa. Maлĸo пpeд тяx e билo мoнaшecĸoтo ĸpилo, зaeмaнo днec oт нaвec зa пиĸниĸ.
B ĸpaя нa 19-вeĸ мaнacтиpът cтaвa извecтeн c фaĸтa, чe cъвceм зa ĸpaтĸo в eднa oт cтaитe мy зa гocти пpeбивaвa ĸняз Aлeĸcaндъp Бaтeнбep, вeднaгa cлeд нeгoвoтo дeтpoниpaнe нa 9 aвгycт 1886 г.
Kнязът ocтaвa в мaнacтиpa двe нoщи и eдин дeн, cлeд ĸoeтo e oтĸapaн в Pyмъния. -
Изоставен бункер край Черноморец [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 410 км
Време за пътуване: 4 ч 10 мин
GPS координати на селото: 42.458467, 27.628245
Информация: Близо до Черноморец се намира живописният полуостров Акин. През годините на Втората световна война там е изграден артилерийски бункер, който да предпазва българските брегове от нападение по вода. Ето какво е останало от него в наши дни…
Входът към бункера е обрасъл с гъста растителност. От земята стърчат арматурни железа, които допълнително затрудняват проникването в отбранителното съоръжение.
Батареята е окомплектована с няколко 15-см брегови оръдия „Круп“, а задачите ѝ са да прикрива работата на действащите на територията на Бургаския залив миноносци и торпедоносци и да осигурява кръгова защита от десант, както по море, така и по суша.
Батареята е разформирована през 90-те години. Към днешна дата нос Акин е тихо и мирно място, достъпно за цивилни посетители. Единственият действащ военен обект тук е близкото радиолокационно поделение. През 1998 г., срещу намиращите се на метри от носа подводни скали „Биволите“, където впрочем се намират и останките от разбилия се през 1931 г. френски товарен кораб „Кампидолио“, е изграден паметник на загиналите моряци от торпедоносеца „Смели“.
2012 г. пък е годината, която прави нос Акин известен. Тогава археолози откриват руините на ранновизантийската крепост Акра. Крепостта е на път да даде нов живот на това историческо място, превръщайки го в туристически обект. -
изоставен жп тунел [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 195 км
Време за пътуване: 3 ч 25 мин
GPS координати: 43.880976, 22.751817
Информация: Тунела с дължина 210м, височина – 7м и височина 4м е построен по времето на Цар Борис III.Не е ясно защо тунела е с номер 3 и къде са 1 и 2. Използван е за мандра и гъбарник в началото на 90-те.
Тунелът е бил проектиран и построен като част от ж.п.линията Видин–София.,която е трябвало да минава по проект през с.Синаговци.Като част от екипа е участвал и строителен инженер от Видин,родом от „Калето“.Той проектира ж.п.мост зад тунела,над реката,в посока с.Ивановци.При първата проба на натоварване на моста,основите му поддават и той се срутва,Налага се корекция на ж.п.трасето и то приема сегашният си вид.Строителният инженер,млад човек приема много лично неуспеха и лабилната му психика не издържа,като в в резултат от стреса полудява. -
Изоставен МиГ-17 и изоставена детска градина [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 183 км
Време за пътуване: 2 ч 25 мин
GPS координати: 42.849006, 24.8909058
Информация: Намира се в началото на Априлци в двора на бивша детска градина.
-
Изоставен мост от черноморската железница [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 400 км
Време за пътуване: 4 ч 05 мин + 10 мин пеша
GPS координати: 42.699394, 27.607836
Информация: В началото на 50-те години на миналия век, у нас се пристъпва към изграждането на т. нар. Черноморска железница – проект за жп линия свързваща двата ни най-големи черноморски града Варна и Бургас. Днес могат да се видят останки от незавършената жп линия. Ясно си личат още дигите по полето покрай селата Тънково, Кошарица и Каблешково. Мостовете по деретата също седят.
-
изоставен открит рудник Кремиковци [ View On Map ]
-
Изоставен семинарски храм „Св. Климент Охридски“ – Черепиш [ View On Map ]
Време за пътуване: 1 ч 30 мин
GPS координати: 43.096772, 23.609708
Информация: С преместването на Духовната акадения на гара Черепиш на метри от семинарския комплекс се полагат основите на храма „Свети Климент Охридски“. Стените на църквата са изградени от тухли. Отвън са облицовани с плочи от балчишки камък, а отвътре са били богато изрисувани. Теренът около семинарния храм също е бил облагороден и поддържан „с грижите на добър стопанин“.Допреди години достъпа до вътрешността на храма е бил свободен, но днес входа е заключен с верига и катинар.
-
изоставен тунел Карлуково [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 116км
Време за пътуване: 1 ч 50 мин
GPS координати: 43.189228, 24.068802
Информация: Тунелът между Карлуково и Реселец започва непосредствено след последната стрелка на старата (изоставената) гара Карлуково – страна Реселец и е в лява крива. Той не е облицован и е експлоатиран така по времето на парната тракция. По-късно, при електрификацията на участъка Мездра – Червен бряг през 1967 г., е изоставен, като е заобиколен с варианта откъм страната на реката. Още по-късно, при реконструкцията и удвояването на същия участък през 1984-1985 г., е изоставено цялото трасе от гара Кунино до Реселец (14,7 км), включително гара Карлуково и големия стоманен мост с две ферми над р. Искър между Карлуково и Реселец. Открита е нова гара Карлуково на десния бряг на реката и нов двупътен тунел, които и в момента се намират в експлоатация.
-
Изоставен тунел Кашана – западен вход [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 97 км
Време за пътуване: 1 ч 30 мин
GPS координати: 42.743794, 24.069394
Информация: Tунелът „Кашана“ под Златишкия проход е трябвало да се използва с новата част на Златишкия проход, но проектът е зарязан и тунелът не е асфалтиран и не се използва официално. Тунелът е дълъг около 700 м.
-
Изоставен тунел Кашана – източен вход [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 85 км
Време за пътуване: 1 ч 35 мин
GPS координати: 42.743787, 24.077895
Информация: Tунелът „Кашана“ под Златишкия проход е трябвало да се използва с новата част на Златишкия проход, но проектът е зарязан и тунелът не е асфалтиран и не се използва официално. Тунелът е дълъг около 700 м.
-
Изоставен тунел Обзор (Северен портал Приселци) черноморска железница [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 407 км
Време за пътуване: 4 ч 10 мин + 20 мин пеша
GPS координати: 42.790852, 27.731918
Информация: недокопан и 5 километров тунел под Източния дял на Стара планина. От север е прокопан до с. Приселци (Несебърско), което се намира на самата граница между Бургаска и Варненска област. Там са били завършени почти 2 км, а навремето местното ТКЗС е отглеждало гъби в него.. Старият и затворен от десетилетия тунел в района на несебърските села Приселци и Кошарица си стои още там. Входът му е зазидан, но има пролука да влезе човек. В него, обитатели са влечуги, прилепи и земноводни. За 60 години консервация са се образували сталагмити обичайни за пещерите и разни други интересни пещерни образувания.
Полезни връзки: Изоставената черноморска железница
-
Изоставен тунел Обзор (Южен портал Кошарица) черноморска железница [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 422 км
Време за пътуване: 4 ч 20 мин + 20 мин пеша
GPS координати: 42.754313, 27.719337
Информация: недокопан и 5 километров тунел под Източния дял на Стара планина. Южният му портал е излизал при село Кошарица, където са били прокопани малко над 600 метра. Старият и затворен от десетилетия тунел в района на несебърските села Приселци и Кошарица си стои още там. Входът му е зазидан, но има пролука да влезе човек. В него, обитатели са влечуги, прилепи и земноводни. За 60 години консервация са се образували сталагмити обичайни за пещерите и разни други интересни пещерни образувания.
Полезни връзки: Изоставената черноморска железница
-
Изоставена духовна семинария Черепиш [ View On Map ]
Време за пътуване: 1 ч 30 мин
GPS координати: 43.097134, 23.609935
Информация: Между 1950 и 1990 г. комунистическия режим заточва Софийската духовна семинария отвъд пределите на столицата, в живописното Искърско дефиле, близо до гара Черепиш. След демократичните промени Семинарията се завръща в София, но сградите от „черепишкия период“ опустяват…
През септември 1950-та новата власт решава да използва имота на Духовната академия за дворец на пионерите.
По това време Софийската семинария се обединява с Пловдивската и двете са преместени на гара Черепиш, където е създадена сграда за провеждане на учебните занятия.
Всяка година между 200 и 300 души преминават 6-годишно духовно обучение там. За възпитаниците на семинарията, преминали през това място, напомнят многото кръстове, разположени на отсрещните скали – по стара традиция всеки випуск трябва да постави по един, за да отбележи завършването си.
Животът на семинаристите в Искърското дефиле продължава до 1990-та, когато с министерско постановление Духовната академия си възвръща имотите в София. -
Изоставена къща язовир Широка поляна [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 180 км
Време за пътуване: 3 ч 25 мин
GPS координати: 41.758722, 24.184915
Информация:
-
Изоставена пещ за негасена вар [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 250 км
Време за пътуване: 3 ч 45 мин
GPS координати: 41.570363, 24.798243
Информация: Преди повече от 60 години започва усвояването на находището на варовик край тогавашното село Устово. Създадена е кариера за добив на инертния материал и пещ, в която да бъде преобразуван като негасена вар. Днес всичко това се е превърнало в развалини, но коминът с петолъчката все още стърчи горд, за да напомня за онези далечни времена…
Полезни връзки: Коминът с петолъчката
-
Изоставена резиденция Банкя [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 20 км
Време за пътуване: 40 мин
GPS координати: 42.699278, 23.142600
Информация: В тази резиденция Тодор Живков се оттегля след смъртта на дъщеря му Людмила. Дотогава помпозната сграда с огромен парк изобщо не е била планирана за резиденция, а за санаториум.
Руините, които са останали днес от помпозния навремето комплекс, са доста тъжна гледка. В прах и забрава тънат 445 декара парк и пет луксозни постройки. Единственото по-ново нещо, което може да се забележи, са розовите нюанси от краткия период, когато резиденцията бе взета от покойната вече японска бизнесдама Масако Оя. Известната с особения си вкус японка се настанила да живее именно в покоите на Живков и наредила да ги боядисат в любимия й бонбоненорозов цвят. Все още над парадния вход на резиденцията стои гербът на „Голф кънтри клуб”. По една или друга причина проектът не вижда дори и първа копка.
Строителството на резиденцията в Банкя започва през 1973 г., замислена като санаториум, но през 1985 г., минава в ръцете на УБО. След промените я стопанисва Столичният общински съвет. Странната сделка с Масако Оя е сключена от тогавашния кмет на столицата Александър Каракачанов. Претенции за реституция спират строежа на голф игрището, а впоследствие и Масако умира. Костовото правителство връща резиденцията на държавата. От 2009 г. пък тя става тренировъчен център на ДАНС. Тогава това изглежда удачно решение – при положение, че има обрасъл като джунгла парк, змии и какво ли още не, бившата резиденция вече не отстъпва на прочутия „Хогънс Али” в Куонтико, където тренира ФБР. Обаче по една или друга причина и родните феберейци се отказват. В момента комплексът продължава да пустее и се руши за щастие на необезпокояваната фауна.Изходна точка: 42.701690, 23.144997
-
Изоставена църква Св. Георги над с. Гърмен [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 210 км
Време за пътуване: 2 ч 55 мин
GPS координати: 41.601618, 23.816961
Информация: Църква „Св. Георги“ в село Гърмен е построена през 1898 г. върху руините на по-стара църква. Тя е трикорабна псевдобазилика с камбанария. Аркадата на централния кораб е украсена със стенописи. Иконостасът е голям, с мраморна имитация. Царските двери са резбовани с плитка резба и имат иконни изображения. Някои от иконостасните икони са от 1836 година – наследство от предходния по-малък храм, а другите са от 1868 година. Църквата е художествен паметник на културата от национално значение.
-
Изоставената църква „Свети Николай“ в с. Велковци [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 270 км
Време за пътуване: 3 ч 30 мин
GPS координати: 42.8923389,25.9068875
Информация: Снимка от Facebook: Жоро Хаджиев
-
Изоставената църква в село Тлачене [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 147 км
Време за пътуване: 2 ч 10 мин
GPS координати: 43.342916, 23.847510
Информация: Има сведения че в селото са живели помаци, които след 1876 година се изселват в южна посока. Църквата е построена през 1921 г.
-
Изоставено старопиталище Пенчо Семов [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 208 км
Време за пътуване: 2 ч 45 мин
GPS координати паркинг: 42.847891, 25.315652
Информация: Пенчо Семов (1875 – 1945) е индустриалец и търговец, роден в Цвятковци, близо до Габрово.
Първоначално отваря дюкян в Тутракан. По-късно се занимава с търговия на вълна, кожа и пашкули.
През 1906 г. слага началото на фабрика за производство на прежди и плетива. Предприятието е оборудвано с модерни плетачни машини и с времето става водещо на пазара, благодарение на предприемчивостта на Семов и баща му. През 30-те години на 20 век годишното производство достига 10-15 хил. кг плетива.
В завещанието си оставя и имот от около 200 дка в местността Клисурата за построяване на сиропиталище и изразходва нови 3 млн. лв. за купуване на допълнителни постройки и овощни и зеленчукови градини около мястото. Завещава за сиропиталището и ценни книжа от фабрики и тютюневи дружества на стойност над 6 млн. лв. -
Изоставено Царско казино [ View On Map ]
Разстояние от София: 95 км
Време за пътуване: 1 ч 55 мин
GPS координати: 43.189738, 23.286004
Информация: Царското казино е първото по рода си в България. Построено е през 1922 г. и в годините преди войната е било обичайно средище на изискани гости от софийския елит, както и на чуждестранни посетители. Сред честите гости бил и принц Кирил, братът на Цар Борис Трети. Днес призрачно мълчание е обгърнало изоставената и рушаща се постройка, привличала някога аристокрацията на царска България.
-
Изоставено читалище Светлина [ View On Map ]
Разстояние от София: 235 км
Време за пътуване: 2 ч 45 мин
GPS координати: 42.710598, 25.335238
Информация: Сградата на старото читалище в град Шипка се е превърнала в един прекрасен декор за филм на ужасите. От едно от най-красивите читалища в община Казанлък, през последните 20 години сградата, която се намира в съседство с кметството на населеното място се е превърнала в една развалина. Развалината и днес обаче омайва хората попаднали в нея със своята архитектура и красота. Още с влизането в сградата виждаме разбит роял, а за него местните си спомнят и дори си спомнят, че на него е свирил композиторът Петко Стайнов. Уникални са ложите на читалището, които и до днес стоят гордо и предават уникален вид на салона на читалището. И до днес стоят паркета, столовете в залата. Уникалното съоръжение е построена през далечната 1930 година. И днес личат остатъците на музея, който се е помещавал в сградата, разполагащ с фото табла, на които има снимки на известни шипкалии, но за нещастие и те са осквернени, надраскани и скъсани от вандали. В мазето се намират декори от представления и огромен портрет на братята Кирил и Методии. И до днес стои касата за билети, а порасналите шипкалии си спомнят със сълзи в очите предишни времена, когато в Шипка е кипял живот и всички са посещавали уникалното читалище.
Читалището е изоставено през 1993 година и както и при други изоставени сгради е било разграбено и е започнало да се руши. -
Кариерата край Челопечене [ View On Map ]
Разстояние от София: 16 км
GPS координати: 42.724109, 23.459681
Информация: При голямото наводнение през 2005, с цел спасяване на намиращите се в близост населени места е взето решение дигата на река Лесновска да бъде скъсана и кариерата за добив на инертни материали да бъде наводнена. При това заливане на дъното ѝ остава огромен багер (известен днес като „Железната патица“), от който в момента се вижда само част от стрелата, показваща местонахождението на основния му корпус. Отводняването на кариерата се е оказало икономически неизгодно и тя се е превърнала в красиво кътче за рибари, птици и подводен живот… В този на пръв поглед селски гьол преживяват около 60 вида птици, някой от които регистрирани във червената книга за опазването им!
-
Кино Космос [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 435 км
Време за пътуване: 4 ч 20 мин
GPS координати: 42.244714, 27.754237
Информация: През 1972 г. на красив терен край гората в околностите на ММЦ Приморско е изграден летен театър, който приютявал културната програма на курорта. Театърът разполага с 3500 места, а на сцената му с различни шоу-програми се изявяват млади творци и са се прожектират популярни филми…
През 90-те години културната програма постепенно замира, завесите се спускат, угасват и последните лампи…
Вече повече от 15 години кино „Космос“ е изоставено. Красиво украсените му с морски кончета врати са заключени, от сцената не долита музика, а по олющените му дървени скамейки вместо хора са се наредили бодливи шипкови храсти. -
Мисловщицки (Велиновски) манастир Успение Богородично [ View On Map ]
Разстояние от София: 70 км
Време за пътуване: 1 ч 20 мин
GPS координати: 42.807792, 22.712039
Информация: Изходна точка за манастира (GPS: 42.807646, 22.712989)
Най-бързия начин да се достигне обителта е като се спре колата на около 1 км преди Велиново, идвайки от Фолиповци (като знак точно там има старо изсъхнало дърво), следва стръмно спускане до рекичката, прекосява се, след което изкачване между храсти и дървета, и пред погледа изниква нерадостна гледка.
Манастирският комплекс обхваща манастирска църква и жилищна и стопанска сграда, като последните две са почти напълно разрушени. Допреди 20-тина години те са били в сравнително добро състояние. Жилищната сграда при манастира е била един рядък представител на западната възрожденска българска светска архитектура, но… -
паметник на връх Бузлуджа [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 215 км
Време за пътуване: 3 ч 25 мин
GPS координати: 42.735947, 25.393749
Информация: Паметникът на Бузлуджа (официално име Дом-паметник на партията) е популярното име на най-големия идеологически монумент в България. Издигнат е през 1981 г. на връх Хаджи Димитър, повече известен със старото му име (до 1942 г.) връх Бузлуджа, в чест на Бузлуджанския конгрес, проведен на същото място през 1891 г. През периода 1944-1989 година връх Бузлуджа и Дом-паметникът на партията са светиня за българските комунисти.До паметника са прекарани асфалтови пътища от връх Шипка и от главния път Стара Загора – Русе в отсечката след Казанлък (отбивката за паметника е означена с огромен паметник в цял ръст на Димитър Благоев).
След падането от власт на Тодор Живков и политическите промени в България от ноември 1989 г. състоянието на паметника се влошава драстично. През 1992 г. паметникът е одържавен по Закона за одържавяването на имуществото на БКП и запечатан. Сградата започва да се руши, чупят се стъкла, изкъртват се мозайки, орнаменти и други елементи от конструкцията на паметника. Унищожени са мозаечните портрети на Тодор Живков и дъщеря му Людмила Живкова. Огромната петолъчка е обстрелвана с огнестрелно оръжие с цел грабеж на рубините, от които е смятано, че е изградена.
Въпреки всичко паметникът попада в класацията „Най-красивите изоставени места в света“ под номер 25, а през 2013 г. сходна класация му отрежда челното място.
Входа за кулата е през шахта започваща от подземното ниво, но за намирането му и се изисква малко, късмет, кураж и задължително фенер.Информация от нета: След централния вход веднага се хваща на дясно. Минава се по тясно коридорче с дълбок канал минаващ по дължината му. О тлявата страна има стълбище за поднивата. В края на коридора има метална врата. Минава се пред нея и се влиза в помещение на другия край на което има още една метална врата. След нея се отзовавате в основата на кулата, където има асансьорна шахта и метална стълба покрай нея, която води до върха.
Полезни връзки: Бузлуджа
-
Парен валяк [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 208 км
Време за пътуване: 2 ч 45 мин
GPS координати паркинг: 42.847851, 25.314985
Информация:
-
Партизански лагер Техеран [ View On Map ]
Време за пътуване: 2 ч 30 мин
GPS координати: 41.891943, 24.207534
Информация: Партизански лагер „ТЕХЕРАН” се намира на 7 км от град Батак. Той е бил най-големия партизански лагер у нас и е бил построен през есента на 1943 г. от Антон Ивановци.
За да се стигне до него от Батак се поема на югозапад по по асфалтирано шосе покрай историческата Стара река. След като се отмине дървообработващото предприятие „Орфей“ се стига до подземната ВЕЦ „Батак“. От там започва почти равен черен път, който след 3,6 км извежда на изходната точка на партизанската пътека (в момента пътеката е със стъпала). На времето там имаше табела с надпис „Тук стоеше първи секретен пост на отряд „Антон Иванов“„. След кратко изкачване се стига до големият плац и шестте землянки на лагера които са били обитавани от 150 – 170 партизани. За съжаление от много отдавна лагерът не са поддържа и природата е взела своя дан. Избелели и изпочупени табелки и надписи показват, че тук е бил районът на лагер „Техеран“. Под землянките се намира чешмата на лагера в който партизаните са разполагали и с импровизирана баня и пералня.
На 30 минути се намира х. Техеран, построена в памет на Антон Ивановци и открита на 2 септември 1961 г. За съжаление тя също е изоставена и разграбена.
-
Патлейнския манастир „Св. Пантелеймон“ [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 350 км
Време за пътуване: 4 ч 20 мин
GPS координати: 43.126512, 26.823024
Информация: Патлейнският манастир „Св. Пантелеймон“ се намира на няколко километра от Велики Преслав и е една от най-старите християнски светини по нашите земи. Основан през IX век, манастирът е важно духовно средище. В него са творили Климент и Наум – учениците на Кирил и Методий. Тук е създадена Преславската книжовна школа, а княз Борси I е служил като монах до смъртта си. Разрушен е от византиийците през 971 година.
През 40-те години на миналия век се подема инициатива за повторното изграждане на манастира, построява се сграда за монасите, но поради политическата обстановка по това време, до реално функциониране на манастира така и не се стига. През социализма имотът е използван за почивна станция на различни профсъюзи, а в днешно време макар да тече дарителска акция за реставрирането му, мансастирът все още е оставен на произвола на съдбата и милостта на Всевишния. -
Потопената църква на яз. Копринка [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 185 км
Време за пътуване: 2 ч 50 мин
GPS координати: 42.606379, 25.238256
Информация: Според запазените летописи, църквата е построена със средства от дарения на местното население. Затова градежа и продължава 25 години. Черквата е завършена между 1851-1854 г., но по време на Руско-турската война е опожарена от башибузуците. В по-късно време след изграждането на язовир Копринка, част от селото попада там, както и местната църква. След 1960 г., останал без грижи и надзор, църковният храм бива варварски поруган и осквернен – превърнат е в обор за добитък на местните хора. В днешно време е поставен обикалящ кабел, по който тече ток, за да не влизат животни вътре.
-
рудник Елшица [ View On Map ]
Време за пътуване: 1 ч 10 мин
GPS координати: 42.354209, 24.216309
Информация: Изоставен рудник за открито добиване на мед край Елшица. При посещение добре е да се комбинира с рудник Цар Асен, който се намира в непосредствена близост.
-
рудник Цар Асен [ View On Map ]
Време за пътуване: 1 ч 20 мин
GPS координати: 42.355322, 24.340215
Информация: Рудникът се намира близо до Панагюрище и по времето на социализма е служел за добиване на цветни метали. Днес е изоставен, а от едновремешния рудодобив е останал голям кратер, който е запълнен със застояла вода в която може да бъде открита цялата менделеева таблица .
-
с. Сладкодум [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 296 км
Време за пътуване: 3 ч 57 мин
GPS координати: 41.580392, 25.718676
Информация: Изоставено село със само 2-ма жители.
-
село Бумалча [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 250 км
Време за пътуване: 3 ч 30 мин
GPS координати: 42.843170, 25.488439
Информация: Бумалча – така се наричало селото, закътано сред хълмовете над Трявна. Няма да го намериш в нито една карта или атлас. Както много други български села, и то било изоставено. С една разлика – жителите му сякаш просто един ден изчезнали. Избягали панически или се изпарили, оставяйки цялата си покъщнина и битие там завинаги. Никой не знае защо.
През годините в една от къщите на Бумалча намерили маса, подредена с прибори за хранене и разбутани кухненски столове. В друга открили ракла, пълна с чеиз. Стари кревати стояли сякаш току-що някой сънливо ги е оставил неоправени…
По картите, къщите са обозначени като прилежащи към село Могилите над град Плачковци. За името Бумалча се носи предание, че навремето пътят на турците често минавал покрай къщите тук и срещайки местният пастир Малчо, казвали: виж, Малчо – виж, Малчо! От турски – Бу Малча!
За съжаление вече всичко е разграбено и изтърбушено… -
село Горно Луково [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 362 км
Време за пътуване: 4 ч 50 мин
GPS координати: 41.362583, 26.086853
Информация: Село Горно Луково е напълно обезлюдено. Краят на селото завършва с масивна триетажна постройка – бившата горнолуковска застава, както и множество помощни съоръжения…
-
село Жерка [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 305 км
Време за пътуване: 3 ч 50 мин
GPS координати: 41.338968, 25.378469
Информация: Жерка е напълно обезлюдено, като последните му обитатели го напускат преди около 30 години. Достигането до селото е трудно, необходим е високопроходим автомобил. Някога жителите на Жерка са се занимавали с тютюнопроизводство и овцевъдство. Жените в селото са били майсторки на тъкачеството. Навремето Жерка е било електрифицирано.
Днес Жерка ви посреща мрачно – на входа на селото се намира старо гробище. Църква няма. Огромните къщите стоят празни. Вече порутени. Изглеждат, все едно собствениците им един ден просто са забравили къде се намират… и са ги оставили там. -
село Сив кладенец [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 355 км
Време за пътуване: 4 ч 50 мин
GPS координати: 41.408625, 26.158847
Информация: До 1934 г. Сив кладенец е носел името Гьокче бунар. Къщите през 1940 г. са наброявали 200. Основен поминък на населението е било бубарството и тютюнопроизводството. Имало е училище до 4-и клас.
Понастоящем църквата е с рухнал покрив и подът й е обрасъл с дървета. Тъжната картинка се допълва и от полусрутената постройка на бивш „МАГАЗИНЪ“. До храма има запазен паметник с имената на героите от войните и с имената на жертвите от 27 септември 1913 г., когато башибозуците опожаряват читалището. Но до ден днешен… в селото няма течаща вода. -
Фабрика за тухли и керемиди „Струма“ [ View On Map ]
Разстояние от София: 45 км
Време за пътуване: 50 мин
GPS координати: 42.595729, 22.951941
Информация:
-
Царската гара [ View On Map ]
Разстояние от София: 16 км
Време за пътуване: 25 мин
GPS координати: 42.653511, 23.463758
Информация: Началото е някъде между 1906 -1911 г. и съвпада със закупуването на чифлика „Чардаклия“ от Фердинанд и изграждането на двореца „Враня“. Първо се строи централната част на гарата. Стилът на дворцовата спирка прилича на виенски, но кой е архитектът не се знае. В малкия салон през зимата са греели две цилиндрични кахлени печки, поместени в ниши, а на изток и запад от сградата е имало малък парк.
Втория период на царската гара е около 1915-1920 г. Есента на 1918 г. Фердинанд се качва на влака за Кобург, Германия, точно от тази гара. По това време е издигната южната стена на двете крила, вероятно за мащабиране на сградата, както и за оформяне на паркоместа за карети, за което свидетелстват големите отвори на източната и западната фасада. А през 1919 г. каретите идват, ако не за друго, то, за да помахат на минаващия през София Ориент-Експрес.
Точно през 30-те е третият период от архитектурната летопис на гарата. Тогава се покриват страничните крила, а чугунени колони с декоративни капители носят греди, върху които е и покривната козирка. В царския салон преходът между стените и тавана плавно преминава чрез декорирани гипсови пана холкел. Монтирана е маркизата над южния вход на гарата и то чрез заварки – технология, която се появява по това време.
Това е и време, в което короновани особи идват в България на височайши приеми и политически алъш-вериш. През септември 1934 г. сръбският крал Александър І Караджорджевич също пристига на гарата в Казичене.
Пред южния вход още стоят релсите на царската теснолинейка, която цар Борис управлява сам към Враня, а специалното локомотивче е паметник някъде в депо в Стара Загора.
Четвъртият епизод започва там, където монархията свършва. На 16 септември 1946 г., царското семейство с малкия Симеон заминават в изгнание от гарата в Казичене и гарата е преустроена за склад, канцелария, армейски щаб.
В крак с електрификацията е отрязана козирката на входа на гарата, а влакове минават на сантиметри от северната на сградата. -
църква „Свето Възнесение“ – с. Живовци [ View On Map ]
Планиран за посещение
Разстояние от София: 120 км
Време за пътуване: 2 ч 10 мин
GPS координати: 43.388679, 23.153459
Информация: Храмът „Свето Възнесение” бил построен в Живовци преди близо век. През 1967 г. обаче е взето решение да се прави язовир на мястото.
През 1986 г. язовир Огоста бил готов и оттогава на дъното му лежат двете села. В „Огоста“ „потънала” и църквата. Части от постройки се показват само при много тежка суша и опразване на язовира. Преди няколко години валежи в района почти нямало, а температурите били невиждано високи. Водата започнала да се отдръпва и първо се показала камбанарията на църквата „Свето Възнесение“. Постепенно се разкрили и други части на храма. Стените му били идеално бели, сякаш по тях никога не е имало стенописи. Само на едно място се виждала странна рисунка, недокосната от времето и водата – Сатаната, разпънат на кръст. Оттогава сушата се настанила трайно и година след година храмът продължавал да се показва все повече, докато се разкрил напълно.
Местни хора разказват, че Живовци винаги е било обвито с мистерии. Малко след Освобождението в селото се появил непознат старец. За него се знаело, че познава бъдещето. Не му оставали обаче сили за живот. На смъртния си одър той казал на хората „Помнете ми думата, това село няма да го бъде. Вода ще го носи пет пъти и петата ще го погуби”. Така и станало. На четири пъти река Огоста преливала и стигала до нивите и къщите на местните. След това се появил язовирът.